EVDE "FARADAY KAFESİ" NASIL YAPILIR?

Teknolojinin hayatımıza bu kadar girmesi hayatımızı kolaylaştırdı ancak pek çok sıkıntıyı da beraberinde getirdi. Mesela o dev teknoloji şirketlerinin her adımımızı izlemesinden hepimiz rahatsız oluyoruzdur. Uzmanlar, bir ürünün ücretsiz sunulması durumunda ürünün bizzat “BİZ” olduğunu söylüyorlar. Big Data için her an herkesin yaptığı kayıt altına alınıyor, uygulamalar mesajlarınızı okuyor, mikrofonumuza erişerek ortam dinlemesi yapabiliyor, kameranız siz farkında olmadan çalışabiliyor. İnternette gördüğümüz, tam da bunu arıyordum dediğimiz reklamlar bu sayede oluşuyor.

Bazıları bunun zararlı olmadığını düşünüyor zira kendilerinin dinlenecek kadar önemli pozisyonlarda bulunmadıklarını söylüyorlar. Ancak burada gözden kaçan diğer bir husus, bu takiplerin sadece reklamlar için bireysel değil, toplumsal hedeflerinin de olması. İnsanlar neye ne kadar tepki veriyor, hangi kesim nereden alışveriş yapıyor? Dolayısıyla o toplumun alışkanlıkları neler? Yumuşak karnı hangi meseleler? Bu cevaplar ülkeler için altın değerindeki bilgilerdir. Ne var ki çok uluslu şirketler bizi sadece kendi devletimizden değil, kendi ailemizden bile daha iyi tanıyor.

Ayrıca etrafımızdaki tüm o elektromanyetik sinyallerin bizi yavaş yavaş hasta ettiğini biliyoruz. Mikrodalga fırınlar, Wİ-fi sinyalleri, GPS sinyalleri, Bluetooth’lar ve nicesi… Şimdi bir de 5G’den bahsediliyor. Geçenlerde İsmail Hakkı Aydın(beyin cerrahı) ve Nevzat Tarhan(psikiyatrist), konuk oldukları bir tv programında beynin elektromanyetik dalgalardan direk etkilenmesinden dolayı 5G’nin gerçekten de bizi yönlendirebilecek kapasitesinin olduğundan, durumdan kendilerinin de endişe duyduklarından bahsettiler. Vücudumuzdan geçen bu yüksek enerjili dalgalar, serbest radikaller oluşmasına da neden oluyor ve bu maddeler kanserden Alzheimer’a kadar tetikleyici rol oynuyor. Uzmanlar, Melatonin gibi bağışıklığımızı güçlendiren hormonların salgılanması için, özellikle uyurken karanlık ve manyetik alanlardan izole edilmiş bir ortamın gerekli olduğunu vurguluyor.

İyi de, teknojiden uzak kalmamızın mümkün olmadığı, alarm olarak bile telefonlarımızı kurup baş ucumuza koyarak uyuduğumuz bu çağda kendimizi nasıl koruyacağız ? Durum son derece umutsuz gibi görünüyor.

Peki ya tüm bu sinyalleri istediğimiz zaman kesmenin bir yolu olsaydı ?

Kafesin içinde kalan telefonun çekmediğini küçük bir deneyle ispatlıyor.

Alüminyum folyoya sarılan bir telefonu aramayı deneyin, ulaşılamayacak !

Faraday Kafesi tam olarak da bunu sağlıyor !

Faraday Kafesi oluşturarak;

  • Şebeke sinyallerini
  • Konumunuzu belirten GPS sinyalini
  • Wi-fi dalgalarını
  • Bluetooth sinyallerini kesmeniz mümkün.

Telefonunuz için izole bir ortam oluşturarak, o anlık da olsa izlenmediğinizden ve telefonunuz tarafından yayılan elektromanyetik dalgaların size ulaşmadığından emin oluyorsunuz. Üstelik telefonunuz zarar görmüyor ve çalışmaya devam ediyor, sadece çevrimdışı modunda ! Uçak modunun aynı etkiyi yaptığını düşünebilirsiniz ancak yanılıyorsunuz. Çünkü uçak modundaki bir telefon Wi-fi’ya bağlanabilir ve uzaktan müdahale ile açılabilirken, Faraday Kafesi fiziksel bir bariyer oluşturur ve bu ihtimalleri bertaraf eder.

Biz bu yazıda Faraday Kafesi’nin nasıl çalıştığından çok, nasıl yapılabildiğinden bahsedeceğiz. Çalışma prensibini merak edenler şuraya tıklayarak daha detaylı bilgi edinebilirler.

Şimdi gelelim yapılışına…

Öncelikle, Faraday Kafesi yapmanın gerçekten çok kolay olduğunu belirtelim.

  1. Kapaklı bir kutu alın.
  2. Kutuyu, hiçbir boş alan kalmayacak şekilde alüminyum folyoyla kaplayın.
  3. Kutu kapağına da aynı işlemi tekrarlayın.
  4. Kapladığınız kutu ve kapağını poşet veya benzeri bir şeyle yeniden kaplayın. Bant kullanabilirsiniz. (Bu işlem kullanım esnasında alüminyum folyonun yırtılmaması için)
  5. Faraday Kafesiniz hazır !

Kutuyu kaplarken kapak ve kutunun temas ettiği yerlerde boşluk kalmamasına özen gösterin. Yırtılmasından korktuğunuz bölgeleri birkaç kez kaplamayı unutmayın.

Çalıştığından emin olmak için telefonunuzu açık bir şekilde kutuya koyun, kapağını kapatın ve arayın. Ulaşılamıyor sesini duymalısınız. Telefonunuz hala çekiyorsa sinyali sızdıran bir bölge var demektir. Emin olana kadar tekrar deneyin.

Her şey tamamsa ev yapımı Faraday Kafesiniz hazır !

Güle güle kullanın !

Sorunuz olursa bize yazabilirsiniz.